Na początek….

Nazywam się Marek Macner. O działaniach związanych z pandemią COVID-19 możecie poczytać na moim profilu FB – https://www.facebook.com/marek.macner

To będzie już ze dwadzieścia lat, jak po raz pierwszy zetknąłem się z tematem wentylacji pacjentów pod zwiększonym ciśnieniem. Wtedy – pod kierownictwem ówczesnego Krajowego Konsultanta ds Medycyny Ratunkowej prof Jerzego Karskiego z Lublina próbowaliśmy zastosować w tym celu przenośnie, składane komory hiperbaryczne. Taka komora to jakby “duży hełm” do którego wchodzi na leżąco cały pacjent. Dziś – to samo, tylko mniejsze, czyli hełm mieszczący głowę pacjenta.

Pandemia COVID-19 uwidoczniła duże braki w posiadanych środkach potrzebnych dla obsługi jednocześnie bardzo dużej liczby chorych z problemami oddechowymi. Brak respiratorów spowodował we Włoszech konieczność podejmowania decyzji kogo podłączyć. Młodych, starych, rokujących poprawę, itp. Aby tego uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo takiej sytuacji u nas i we wszystkich innych miejscach, w których braki występują (a co z Afryką?) powstał ten projekt. Tak powstał HEŁMOCHRON – hełm wentylacyjny i ochronny.

Może on być wytwarzany metodami DIY czyli zrób-to-sam, ale i może być produkowany fabrycznie. Nie jest certyfikowany, bo nie może być jako urządzenie DIY. Certyfikowane może być tylko konkretne urządzenie konkretnego producenta. Jeśli kto inny wytworzy takie samo urządzenie – musi robić certyfikację dla “swojego” – stąd dla urządzeń DIY oddzielnie musiałaby być certyfikowana każda sztuka wytworzona przez każdego hobbystę DIY. Jest jednak wyjście – można uzyskać indywidualne dopuszczenie w związku z sytuacją nadzwyczajną i o takie dopuszczenie będę się starać dla Hełmochronu. Do stosowania jako środek ochronny, czyli nie jako urządzenie medyczne – takich certyfikatów nie potrzeba. Każdy może używać.

Na tym portalu znajdziecie wszystko co potrzebne – wiedzę techniczną o tym jak zbudować Hełmochron, wiedzę medyczną – o tym jak go (i inne tego typu rozwiązania) stosować, materiały szkoleniowe, nowości ze świata i wiele innych informacji. Wszystko – w dziale Baza Wiedzy. 

W tym miejscu chciałbym podziękować Aurice Savickaite propagatorce zastosowań hełmów, twórczyni https://www.helmetbasedventilation.com/ za inspiracje, wiedzę przekazywaną i wsparcie dla możliwości pozyskiwania materiałów.

I rzecz ważna czyli finanse. Ten projekt jest projektem non-profit. Wszystko tutaj jest dostępne nieodpłatnie. Także użycie projektu, plików do druku 3D, materiałów projektowych – jest nieodpłatne – lecz z zastrzeżeniem, że nie może służyć do osiągania korzyści, czyli do produkcji zarobkowej. Gdyby ktoś chciał produkować zarobkowo – to także jest możliwe, ale na oddzielnie uzgodnionych zasadach przekazania praw do produkcji.

To, że jest nieodpłatne – nie znaczy, że nic nie kosztowało i nie kosztuje. Całość prac powstała dzięki finansowaniu społecznościowemu za pomocą Zrzutki i darowizn. Prowadzenie dalej – także wymaga ponoszenia kosztów. To co sam mogłem i mogę nadal robić – to przekazywać swoją wiedzę i umiejętności. finansowania niestety sam nie mogę zapewnić. Jak wiecie w zeszłym roku zdiagnozowano u mnie chorobę nowotworową i parę dni temu ukończyłem chemioterapię. Przede mną, od czerwca przeszczep szpiku. Spowodowało to utratę dotychczasowych możliwości zarobkowych. Dlatego też proszę o dalsze wsparcie społecznościowe.

Dostępne metody wsparcia projektu (a gdyby ktoś miał możliwość wspierania poprzez firmę – proszę o kontakt na info@helmochron.pl): 

Aktualnie czynna Zrzutka -> https://zrzutka.pl/v75cuv

Patreon -> https://www.patreon.com/idiabdev

Darowizna przez PayPal

 

 

A tymczasem – dziękuję i zapraszam do częstych odwiedzin,

Marek 

Jeśli chcesz wysłać wiadomość: