Dlaczego hełm…..

Właściwie to powinien być pierwszy wpis: dlaczego akurat hełm jako projekt wspomagający rozwiązywanie problemów z pandemią COVID-19?

Zastosowanie hełmów izolacyjnych tego typu nie jest nowością. Już od ponad 30 lat hełmy stosowane są w medycynie hiperbarycznej (HBOT) do dostarczana indywidualnym pacjentom przebywającym w komorach hiperbarycznych czynnika oddechowego o zwiększonej zawartości tlenu. Nie trzeba “pompować” całej komory dużą ilością tlenu. Poza tym można dobierać parametry dla każdej osoby indywidualnie. Hełm – zastępuje maskę ustno-nosową. Jest wygodniejszy dla użytkownika, który czasem musi przebywać w komorze przez wiele godzin.

Podobnie – w medycynie. Od wielu lat hełmy znajdują zastosowanie jako zastępstwo dla masek ustno-nosowych podczas wentylacji nieinwazyjnej (NIV) w procedurach ze stale zwiększonym ciśnieniem czynnika oddechowego (CPAP, itp). 

Dodatkowym, oprócz poprawienia komfortu pacjentów celem nieinwazyjnej wentylacji jest zapobieganie intubacji, co powoduje wzrost zużycia leków i innych materiałów, opieki pielęgniarskiej i ogólne kosztów leczenia.

Ogólnie: pacjenci, u których stosowana jest wentylacja hełmem mogą lepiej oddychać, szybciej wracać do zdrowia i unikać intubacji. Pomaga on chronić drogi oddechowe pacjenta i zmniejsza lub eliminuje potrzebę sedacji. Zmniejsza ryzyko zakażeń szpitalnych. Jest wygodniejszy i bezpieczniejszy dla wybranych pacjentów.

Badania nad skutecznością użycia hełmów były prowadzone już w latach 2012-2015 na Uniwersytecie Chicago i w ich wyniku, w 2016 roku  została opublikowana praca “Wpływ nieinwazyjnej wentylacji dostarczanej za pomocą hełmu vs maski twarzowej na konieczność intubacji dotchawicznej u pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej – randomizowana próba kliniczna“, która została opublikowana w JAMA (Journals of the American Medical Association).

Użycie hełmów podczas obecnej pandemii COVID we Włoszech i w USA dało bardzo pozytywne rezultat: pozwoliło ograniczyć ilość koniecznych intubacji o około 20%, a ogólnie dla pacjentów z zespołami typu ARDS – 54%. Oznacza to, że stosując hełmy możemy mieć w praktyce o 20% więcej respiratorów niż mamy w rzeczywistości.

Film o użyciu hełmów dla pacjentów z COVID-19 –

John P. Kress, MD – Dyrektor oddziału intensywnej terapii Kliniku Uniwersytetu Chicago

 

(materiały graficzne ze strony https://www.helmetbasedventilation.com/)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *